Preberite si, kdaj in kako bodo potekali obredi velikega tedna, in se lepo pripravite na veliko noč.
Veliki teden za kristjana predstavlja vrh cerkvenega leta – spominjamo se Jezusovega trpljenja, smrti in vstajenja. Začenjamo ga na cvetno nedeljo, višek velikega tedna pa je velikonočno tridnevje: veliki četrtek, veliki petek in velika sobota. Vigilija velike sobote nas uvaja v največji krščanski praznik – veliko noč.
CVETNA NEDELJA
- sveta maša ob 8.00
- sveta maša z blagoslovom beganc ob 10.00
- pobožnost križevega pota ob 19.00
S cvetno nedeljo začnemo neposredno pripravo na veliko noč. V spomin na Jezusov slovesni vhod v Jeruzalem, ko so ga množice navdušeno pozdravljale kot kralja, v Cerkvi ta dan blagoslavljamo oljčne veje in drugo zelenje.
VELIKI ČETRTEK
- obredi velikega četrtka ob 19.00
Na veliki četrtek zvečer se slovesno spominjamo zadnje večerje, ko je Jezus postavil evharistijo, z umivanjem nog dal apostolom novo zapoved medsebojne ljubezni ter jih postavil za prve duhovnike.
VELIKI PETEK
- pobožnost križevega pota ob 15.00
- obredi velikega petka ob 19.00
Jezusa križajo med dvema zločincema na majhnem griču pred jeruzalemskimi mestnimi vrati. Ob uri Jezusove smrti v cerkvi molimo križev pot.
Veliki petek je edini dan v letu, ko v katoliških cerkvah ni svete maše. Bogoslužje velikega petka ima tri dele: branje božje besede, ki mu sledi deset slovesnih prošenj za vse potrebe, odkrivanje križa in njegovo češčenje in sveto obhajilo, po katerem se Najsvetejše prenese v božji grob.
VELIKA SOBOTA
- blagoslov velikonočnega ognja ob 7.00
- blagoslov velikonočnih jedil
- ob 13.00 (Cajhnovo znamenje)
- ob 13.30 (cerkev sv. Lamberta, Lancovo)
- ob 15.00 (cerkev sv. Petra, Radovljica)
- ob 16.00 (cerkev sv. Petra, Radovljica)
- ob 16.45 (Dom dr. Janka Benedika)
- ob 17.30 (cerkev sv. Petra, Radovljica)
- velikonočna vigilija ob 19.00
Ko mrtvega Jezusa položijo v skalnat grob in zavalijo pred vhod težek kamen, se začne sobotni počitek. Ta dan tudi v cerkvi ves dan častimo Jezusa v Božjem grobu.
Na veliko soboto zjutraj pri župnijski cerkvi blagoslavljamo novi ogenj, ki ga potem ponesemo po domovih.
Po stari slovenski navadi ta dan blagoslavljamo velikonočna jedila, ki jih družina zaužije za velikonočni zajtk.
Velikonočna vigilija je začetek proslavljanja Kristusovega vstajenja. Sestavljena je iz štirih delov: slavja luči, besednega bogoslužja, krstnega bogoslužja in evharističnega bogoslužja.
V velikonočni vigiliji obhajamo obnovitev krstnih obljub, zato ste povabljeni, da s seboj prinesete svečo.
VELIKA NOČ
- vstajenjska sveta maša s procesijo ob 7.00
- slovesna sveta maša ob 10.00
Nedelja zjutraj. Žene gredo balzamirat Jezusovo truplo, toda kamen je odvaljen, grob je prazen. Jezus živi! Vstal je od mrtvih!
Ta dan praznujemo največji čudež, ki je temelj naše vere – vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih.
Vstajenjska procesija se začne z obredom vstajenja pri Božjem grobu pred izpostavljenim Najsvetejšim. Duhovnik in ministranti pokleknejo in skupaj z verniki tiho počastijo Najsvetejše. Ko duhovnik Najsvetejše pokadi, odstrani z monštrance tančico in obrnjen k ljudem trikrat zapoje aleluja. Procesija se začne z vstajenjsko pesmijo Zveličar naš je vstal iz groba.
Pri obeh mašah bo darovanje okoli oltarja (namen je odplačilo orgel) in voščilo z gospodom župnikom.
VELIKONOČNI PONEDELJEK
- sveta maša ob 8.00
- sveta maša ob 10.00
Kristjani se na velikonočni ponedeljek, dan po prazniku velike noči, spominjamo Jezusovega prikazovanja učencema na poti v Emavs. To je dan, ko veselo novico o Jezusovem vstajenju ponesemo sorodnikom in prijateljem – gremo »v Emavs«.